Első lépésként egy tepsit kibélelek alufóliával és arra teszem a megmosott padlizsánokat. Jobb íze van, ha a szabad ég alatt és szén fölött sül, de a sütőben sült padlizsán is tökéletesen megfelel a célnak.
A lényeg, hogy addig kell a sütőben hagyni, amíg nyomásra mindenhol teljesen lágy nem lesz, ez körülbelül egy óra. De persze a sütőtől és a beállított fokozattól is függ.
Időközben egy kisebb fej hagymát apróra vágok, vagy robotgéppel teljesen pépesre aprítok. Kikészítek 2 dl olajat, sót, citromlét, majonézt és tejfölt.
Ha a padlizsánt kivettem a sütőből egy tál hideg vízbe teszem és hamarjában lehúzogatom a héját, a csumáját eltávolítom, majd fa késsel vagy spatulával jól összetöröm a padlizsán húsát. Fontos, hogy üvegtálba tegyük, vagy fa vágódeszkán végezzük mindezt, mert különben megfeketedik és kesernyés íze lesz.
Az olajat cseppenként vagy nagyon kis mennyiségekben adagolom hozzá, közben folyamatosan kavargatni kell, hogy jól felszívja. Sóval, citromlével ízesítjük, és hozzáadjuk a felaprított hagymát is. Én a legvégén keverem hozzá a majonézt meg a tejfölt, előbbiből 2-3, utóbbiból 1 evőkanálnyit.
A krémes állag érdekében érdemes botmixerrel jól összegyúrni, és máris kenhető és fogyasztható.
Hozzávalók:
- 2-3 padlizsán
- 1 kisebb fej hagyma
- 2 dl olaj
- só
- fél citrom leve
- 2-3 evőkanál majonéz
- 1 púpos evőkanál tejföl
- üvegtál (jénai)
- egy tál hideg víz
- fa kés vagy spatula
- sütő vagy szabad ég és szén
Tipp: ha egész évben szeretnél padlizsánkrémet enni, érdemes a sütés után (miután a héjától és a csumájától megszabadítottad) nejlonzacskóba tenni, mert fagyasztóban jól eláll, nem veszít az ízéből és az értékéből, és így bármikor előveheted és csak összenyomkodni, ízesíteni kell.